If I figured right, it averages out to about $2 a person per day.
I think that's pretty awesome!
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
Minute rice, instant rice, is enriched with iron and other nutrients per the FDA.
No.
It isn't the holy grail of wonderful food.
But it serves the purpose of filler in recipes.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
I pour it in and let it simmer along with whatever I'm cooking.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
And any nutrients that rice may have been "enriched" with get left in the water when you do boil in the bag. They only have to be in there when it gets packaged - it doesn't mean it remains.
__________________
LawyerLady
I can explain it to you, but I can't understand it for you.
I like rice. So what nutrition it has or doesn't isn't that big of deal to me. If i eat rice and some sauteed veggies, i think that is pretty healthy.
Of course it is! It's the veggies. LOL. I just think if you are going to eat something that is the basically the same taste, eating the healthier option makes more sense.
__________________
LawyerLady
I can explain it to you, but I can't understand it for you.
Oh, ok, lol. I thought that was the point you were making!
No. I was talking instant or boil in a bag rice vs. regular rice.
Instant rice or any rice that can cook in 5 minutes, has already been pre-cooked by blanching, steaming, rinsing, and then dehydrating it to make it shelf stable. So, when you put it in hot water, you are just re-hydrating it. The problem is that the process of precooking it, rinsing it and dehydrating it removes all nutritional value. That's why they have to "enrich" it, or basically spray it with fake nutrients that you will just wash away again if you use the boil in the bag rice.
__________________
LawyerLady
I can explain it to you, but I can't understand it for you.
Yes, the boil and bags are expensive. Rice is super cheap so pretty easy to just toss some into my rice cooker. Which i thought saving money on food was the point of this thread?
And any nutrients that rice may have been "enriched" with get left in the water when you do boil in the bag. They only have to be in there when it gets packaged - it doesn't mean it remains.
Ok. I don't boil it and then put it in my soups.
I cut open the bag, pour it in my soups and simmer it.
So all the nutrients stay in the soup.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
If I need to wash, rince, soak, rince, and then cook the rice, I am adding 30 minutes to an hour of prep time for about a cup, maybe 3, of rice.
Rice, in any form, fresh from the rice paddies, dry, instant, or otherwise, is not a good source of anything.
It is a filler.
Nothing more.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
Did you even notice my post about my trip to the store?
Putting into practice what I have learned so far?
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
If I need to wash, rince, soak, rince, and then cook the rice, I am adding 30 minutes to an hour of prep time for about a cup, maybe 3, of rice.
Rice, in any form, fresh from the rice paddies, dry, instant, or otherwise, is not a good source of anything.
It is a filler.
Nothing more.
Huh? We aren't growing the rice ourselves. It's ready to cook from the bag. That's kind of the point. You asked about saving money and feeding people. Real rice is easy and cheap.
__________________
LawyerLady
I can explain it to you, but I can't understand it for you.
I have no idea what Lilly is talking about. I toss the rice in the cooker and takes 20 min or less. Its done by the time i am done prepping and cooking other food.
I wasn't a fan of brown rice until I got the instant pot. It cooks it perfectly.
I don't soak or rinse rice, even though the recipes call for that. I just pour it in and cook it. I don't soak beans either. I might rince them. They say to look for stones, but rarely do I ever find a stone. When I cook with dry beans I allow plenty of time. I also use canned beans if I'm in a rush. I'll rinse those thoroughly.
Since my mother stopped cooking (from scratch) she has been a big fan of minute rice. She would never go back to real rice. She doesn't even know how to cook rice anymore, which I find funny, because she taught me how to cook rice when I was a kid. She's big on convenience/processed foods. By the time she was my age she was on a lot of meds and still is. Sure, she's still alive and I'm grateful. But I wonder how many of those meds she could cut out if she ate properly. Even my father is starting to watch what he eats a little bit because he doesn't want to have to start giving himself insulin shots for his diabetes.
-- Edited by FNW on Saturday 17th of December 2016 08:30:09 AM
lily, that is a great savings! So, what meals do you have planned? I really have to get back into meal planning myself except we leave for Florida on Wednesday. After the new year, I will start again. Right now, I am in clean out the fridge mode. Except we went out for sushi last night.
I have some squash I need to do something with. I have three small pumpkins, one butternut and one small spaghetti squash. The butternut will be soup. I think I will do the same with the pumpkins. Still no idea what I want to do with the spaghetti one. We also have half a rotisserie chicken to use up as well.
For rice, before the instant pot, the only way I could cook it was instant rice in the microwave. Stovetop never cooked right for me for any type of rice. Now, with the instant pot, perfect every time. Risotto is my favorite way to make it. I can make it a complete meal by adding meat and vegetables.
I have planned for feeding 6 to 9 people for the rest of the month.
Taco soup and corn bread Spaghetti with garlic bread and salad Roast with root veggies Frito pie Burgers Meatloaf with potatoes and beans 15 bean soup Christmas dinner
I've planned for leftovers fluffing other meals
I know we will do pizza one night.
Breakfast is always the easiest.
Lunches around here are usually grab and go.
So sandwiches, leftovers, of course.
I don't have my list but I think I did pretty well.
I did realize when putting things away that I forgot two things.
Sour cream and fritos.
So I'll pick those up.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
I've also got fixings for smaller meals, cause it is the week of Christmas and we will be all over the place.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
Picked up the things to round out the meals I have planned.
I've got meals planned till Saturday.
It was $96.00.
Now, I do need to go back because I need to get dry beans for bean soup.
The ones I wanted were sold out.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
I have no idea what Lilly is talking about. I toss the rice in the cooker and takes 20 min or less. Its done by the time i am done prepping and cooking other food.
You inspired me to get out the rice cooker I never used. Wow, that was even easier than the microwave. Thanks!
__________________
LawyerLady
I can explain it to you, but I can't understand it for you.
I have no idea what Lilly is talking about. I toss the rice in the cooker and takes 20 min or less. Its done by the time i am done prepping and cooking other food.
Since you have turned me on to the miracle of a rice cooker, I have been given one. I used it yesterday for the first time and was disappointed. I used Jasmine rice (in the portions that the rice cooker suggested for white rice) and the rice cooker said 45m. It came out almost as sticky rice. Am I doing something wrong, or is that how Jasmine rice is supposed to be? Should I just get long grain white? I hate brown too. Blech.
The nutritional value over minute rice is not enough to justify paying the extra money or spending the extra time.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
I have no idea what Lilly is talking about. I toss the rice in the cooker and takes 20 min or less. Its done by the time i am done prepping and cooking other food.
Since you have turned me on to the miracle of a rice cooker, I have been given one. I used it yesterday for the first time and was disappointed. I used Jasmine rice (in the portions that the rice cooker suggested for white rice) and the rice cooker said 45m. It came out almost as sticky rice. Am I doing something wrong, or is that how Jasmine rice is supposed to be? Should I just get long grain white? I hate brown too. Blech.
Weird. Jasmine rice is usually not sticky. And my rice cooker took about 20 minutes, and then you are supposed to let it sit for about 10 minutes.
I used Basmati rice, though. Although my Jasmine usually turns out similarly.
-- Edited by Lawyerlady on Wednesday 4th of January 2017 01:34:56 PM
__________________
LawyerLady
I can explain it to you, but I can't understand it for you.
The nutritional value over minute rice is not enough to justify paying the extra money or spending the extra time.
????? Regular rice is cheaper than minute rice per oz.
Here, a pound is $7. Minute rice, or the store brand I get, is less than $3.
And that's just white rice.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
I never realized rice was such a controversial subject.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.
I guess I'm in awe, that a family can eat for $100 a week.
We spend close to that, on dog food, cat food, pet treats, and cat litter. (Seven cats and a dog, for our newer members, who don't know about all of our rescue pets.)
The humans in the house, cost around $200 a week, including paper products, cleaning products, and health and beauty aids.
Dad and I split our groceries and I, like FWM, include paper products and cleaning supplies in that number... basically everything I buy weekly at Winco. We average $160 a week for the two of us.
Dad and I split our groceries and I, like FWM, include paper products and cleaning supplies in that number... basically everything I buy weekly at Winco. We average $160 a week for the two of us.
Does that include pet food and supplies, Honeys?
Or ,is that a separate bill, at your house?
Just wondering.
(I have to buy a lot of Rx food, because Huey has bladder problems. And, all the cats have to eat it. That really sends my pet food bill up. I think Lexxy is in the same boat. She knows what I mean.)
Dad and I split our groceries and I, like FWM, include paper products and cleaning supplies in that number... basically everything I buy weekly at Winco. We average $160 a week for the two of us.
Does that include pet food and supplies, Honeys?
Or ,is that a separate bill, at your house?
Just wondering.
(I have to buy a lot of Rx food, because Huey has bladder problems. And, all the cats have to eat it. That really sends my pet food bill up. I think Lexxy is in the same boat. She knows what I mean.)
Not including pet food and supplies - that's separate. I know, that special food gets expensive, but I tend to give them the best of everything anyway. It makes me happy and they're worth it to me.
Toilet paper is the biggest cost for non food items.
We don't buy dog food.
Monster won't eat it.
I use paper plates and plastic cups a lot.
But we are moving away from them.
I have no choice.
I have to budget my money to the penny.
__________________
A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.