TOTALLY GEEKED!

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: This Is Why Poor People Pay More At The Grocery Store


My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
RE: This Is Why Poor People Pay More At The Grocery Store
Permalink  
 


And, again, you are not understanding.

In the op, she said she had to buy what she could.

I'm saying that if you only have a certain amount of money, you don't have more.

Building a pantry is wonderful, and I agree with the idea and practice of doing just that.

However, those who are living pay check to pay check, the ones who after their bills have only a small amount of money left, they can't run home and pull change out of a sofa, chances are they already did that.

They don't have a debit card with that extra 14 cents on it.

The challenge was 4 days of food, 3 meals a day, for 4 people no more than $20. 

You showed yourself that it isn't as easy as people think it is.

 



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

I'm going to buy groceries Tuesday. I'm going to see what I can do in real life.

__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

lilyofcourse wrote:

And, again, you are not understanding.

In the op, she said she had to buy what she could.

I'm saying that if you only have a certain amount of money, you don't have more.

Building a pantry is wonderful, and I agree with the idea and practice of doing just that.

However, those who are living pay check to pay check, the ones who after their bills have only a small amount of money left, they can't run home and pull change out of a sofa, chances are they already did that.

They don't have a debit card with that extra 14 cents on it.

The challenge was 4 days of food, 3 meals a day, for 4 people no more than $20. 

You showed yourself that it isn't as easy as people think it is.

 


 No, that was YOUR challenge.  OK, the OP apparently ate enought to survive.  So, tell me WHAT exactly did she buy to feed 4 people , 4 days of food, 3 meals.  I will wait.....



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

The op was only buying for 2, for 4 days.

I don't know what she bought, she didn't say.

And the $20 was a fun challenge, at least I thought so.

I'm actually going to attempt it, tomorrow instead of Tuesday.

Let's see how it goes.

__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

OK. I mean, it's good to see what is possible. I posted what I think i would buy.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

My next $20 trip would be:

1. Bag of celery $1.38

2. Bag of carrots 2lbs $1.54

3. Lettuce $1.28

4. 5lb flour $1.22

5. 4lb sugar $1.74

6. 1lb butter $2.98

7. Eggs, 1 doz $1.00

8. 42oz Rolled Oats $2.33

9. 1lb ground pork sausage mild $2.88

10. 1lb ground beef $3.94
---------------------------------------------------------------------------
$20.29






10

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Honestly, those lists are the things i commonly buy.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
Permalink  
 

I might be evacuating but I'd like to try a challenge like that when things get back to normal.

__________________

A person's a person no matter how small.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Stay safe!

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 9186
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

Ok. Let's have a challenge. Let's each go to our grocery store and report back what u could puchase for $20. And be honest on actual pricing. No tax included just store prices.


 That actually sounds like fun 



__________________


My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

But you can not go over $20.

Not even 1 cent.

And I think it should include taxes.

 



-- Edited by lilyofcourse on Sunday 1st of September 2019 11:18:01 PM

__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 


1. Great Value Smooth Peanut Butter 18 ounces $1.18

2. Great Value Steamable Mixed Vegetables, 12 oz ( $ .84) 3 bags = $2.52

3. 1 Gallon Milk $3.92

4.Great Value Long Grain Enriched Rice,  32 oz $1.46

5. Great Value Wheat Bread with Honey, 20 oz X 2 loaves (.98 cents apiece) $1.96

6. Great Value Large White Eggs Value Pack, 36 count $2.94

7. 7 bananas $1.15

8. Frozen chicken thighs 4lbs $4.73

______________________________________________________

$19.86




OK, breakfast will be 2 eggs and toast , 1/2 banana

Lunch PB sandwhich on bread , milk

Dinner. Bake chicken and shred. Serve over rice and vegetables.





-- Edited by Lady Gaga Snerd on Sunday 1st of September 2019 11:49:29 PM

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

This is probably a good exercise for everyone. Makes you really think about what you are buying.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Owl drink to that!

Status: Offline
Posts: 4799
Date:
Permalink  
 

I'll tell you right now I can't do it. I spend $200 at the grocery store on a good day. But I'm a terrible impulse shopper, no self control at all.

__________________

Was it a bad day?

Or was it a bad five minutes that you milked all day?



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Bread at $0.98? Chicken @ $1-ish/lb? $4-ish for 36 eggs? Peanut butter is over $5 minimum. Our prices are not that low at all. When I was broke I didn't buy bread beause I couldn't spare the $3. 2 chicken breasts without bone are about $7-ish. I've even noticed that cans of tuna have doubled in price.

Dollar Stores are great for non perishables, though

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

These are real Walmart prices. I used my local Walmart. So, not gonna argue with you.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Vette wrote:

I'll tell you right now I can't do it. I spend $200 at the grocery store on a good day. But I'm a terrible impulse shopper, no self control at all.


 No , you cant eat like a king on that.  If one is that impoverished then they need to look at other sources,  angel food ministries, etc 



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

But, go ahead Tig. Post your $20 list.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

I re read the OP. Appears this is a situation from years, perhaps decades ago. $12? I could feed DS and me on that 30 years ago, and I have. Also, heating a rental with wood? That isn't even legal these days. Rentals must have a proper and working heating system. Something is off about this opinion piece.

Anyway I will take that challenge. However since I am using the Hello Fresh deliver service I will focus on lunch & breakfast.



-- Edited by I know what to do_sometimes on Monday 2nd of September 2019 08:07:45 AM

__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Tignanello wrote:

Bread at $0.98? Chicken @ $1-ish/lb? $4-ish for 36 eggs? Peanut butter is over $5 minimum. Our prices are not that low at all. When I was broke I didn't buy bread beause I couldn't spare the $3. 2 chicken breasts without bone are about $7-ish. I've even noticed that cans of tuna have doubled in price.

Dollar Stores are great for non perishables, though


 Well your food prices are higher because of your high taxes that are buried in the price.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Groceries are tax exempt here. So, my totals are tax exempt. I can get these items at Walmart.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

lilyofcourse wrote:

But you can not go over $20.

Not even 1 cent.

And I think it should include taxes.

 



-- Edited by lilyofcourse on Sunday 1st of September 2019 11:18:01 PM


 Lily, your state does not tax groceries.  Is there a county or town / city tax?



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

Groceries are tax exempt here. So, my totals are tax exempt. I can get these items at Walmart.


 Only food my state taxes in a grocery store are prepared meals such as subs made up at the deli and hot food and if you buy bakery items in small numbers.  Example is if you buy 2 bagels, that is taxable, but if you buy 4 or more they are not taxable.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Lady Gaga Snerd wrote:

Groceries are tax exempt here. So, my totals are tax exempt. I can get these items at Walmart.


 Only food my state taxes in a grocery store are prepared meals such as subs made up at the deli and hot food and if you buy bakery items in small numbers.  Example is if you buy 2 bagels, that is taxable, but if you buy 4 or more they are not taxable.


 Yes, there are some taxable items.  And, part of good planning would be to educate oneself as to which items are and are not taxable so if there is  limited income, it will go farther.



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

These are real Walmart prices. I used my local Walmart. So, not gonna argue with you.


 Are you seriously taking offense that food prices are higher here than there??



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Tignanello wrote:

Bread at $0.98? Chicken @ $1-ish/lb? $4-ish for 36 eggs? Peanut butter is over $5 minimum. Our prices are not that low at all. When I was broke I didn't buy bread beause I couldn't spare the $3. 2 chicken breasts without bone are about $7-ish. I've even noticed that cans of tuna have doubled in price.

Dollar Stores are great for non perishables, though


 Well your food prices are higher because of your high taxes that are buried in the price.


 No, our taxes are on top of that.  I'll be grocery shopping tomorrow; I'll go to the discount grocery store and anything I can't find there I'll get at the $ store.



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Tignanello wrote:
Lady Gaga Snerd wrote:

These are real Walmart prices. I used my local Walmart. So, not gonna argue with you.


 Are you seriously taking offense that food prices are higher here than there??


 I can't help where you live.  These are my local prices.  



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:
Tignanello wrote:
Lady Gaga Snerd wrote:

These are real Walmart prices. I used my local Walmart. So, not gonna argue with you.


 Are you seriously taking offense that food prices are higher here than there??


 I can't help where you live.  These are my local prices.  


 Still??    Why are you defensive about your prices?



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

I think you are projecting. I posted local prices on what I can buy for $20. So, why don't you play and post what you can buy for $20?

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

I think you are projecting. I posted local prices on what I can buy for $20. So, why don't you play and post what you can buy for $20?


 Already committed.   biggrin  I will also head to an inner city discount grocery store.  Just to see how it's done.



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Ok sounds good!

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Ok so when I went to the store today I looked at breakfast foods:

Biscuit $3.59 - will last months
Milk 2.59
one dozen eggs - 1.69
Loaf of country white bread - 2.50
We don't typically do breakfast meats since they are typically processed but I could buy Sausage for $4 Which would last us about two weeks since we would not eat every day

Scallions $1/bunch

Salsa, $2

Out of all this we can have pancakes or french toast or yummy omelettes the entire week with following weeks being less expensive since the biscuit and eggs will last longer

That is under $20 Plus any of this food can be used for lunch or dinner


__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Learning to work with flour is a big help. Making your own pancakes, waffles, biscuits, etc is pretty cheap and easy.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

Learning to work with flour is a big help. Making your own pancakes, waffles, biscuits, etc is pretty cheap and easy.


 Yep, I was just pricing out the regular staples I would buy.  



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

I had a steep learning curve, lol. I tossed a lot of failures before i really got the hang of it!

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

I had a steep learning curve, lol. I tossed a lot of failures before i really got the hang of it!


 Yep and then I can add in the cost of nutmeg and cinnamon to my under $20 shopping list.  Plus add the granola, yogurt and coffee.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

Here is my receipt for today.

20190902_191212-1.jpg

The only thing not on this receipt that I bought for this challenge is the butter/margarine. It got separated. It was .89 for a pack of 4 sticks. 

So my total is $18.94.

I bought a

5 lb bag of flour

6 pack of chicken flavored top ramen

2 cans of green peas

1  15oz can spaghetti sauce

1 pound thin spaghetti 

A large container of quick oats

2 pounds mixed dry beans

18 pack eggs

16 oz jar peanut butter

 

Here is my menu 

Day one

Breakfast

Oatmeal

Lunch 

Ramen, I'll cook 2 packs as it calls for, strain the liquid and save it for dinner. Add half a can of green peas, and dice up 2 boiled eggs into it.

Dinner

Warm the liquid, scramble in one egg, maybe the other half od the green peas.

Day 2

Breakfast

Biscuits, scrambled eggs

Lunch

Biscuits with peanut butter, 1 boiled egg

Dinner 

Spaghetti

Day 3

Breakfast

Pancakes

Lunch

Left over spaghetti 

Dinner

Mixed beans, bisuits

Day 4

Breakfast

Oatmeal

Lunch

Mixed beans, with half can of peas mixed in.

Dinner

Pancakes, scrambled eggs

 

And if I have sugar from another purchase, I can make peanut butter cookies.

 

I will have enough beans and flour left to go into the next few days, just in case something comes up that I can't get back to the store.

 



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Lily and you will have plenty of biscuit and oatmeal as well. And if poor and just trying to get by, cookies are not needed. That part of extravagances is not part of this challenge.

__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

lilyofcourse wrote:

Here is my receipt for today.

20190902_191212-1.jpg

The only thing not on this receipt that I bought for this challenge is the butter/margarine. It got separated. It was .89 for a pack of 4 sticks. 

So my total is $18.94.

I bought a

5 lb bag of flour

6 pack of chicken flavored top ramen

2 cans of green peas

1  15oz can spaghetti sauce

1 pound thin spaghetti 

A large container of quick oats

2 pounds mixed dry beans

18 pack eggs

16 oz jar peanut butter

 

Here is my menu 

Day one

Breakfast

Oatmeal

Lunch 

Ramen, I'll cook 2 packs as it calls for, strain the liquid and save it for dinner. Add half a can of green peas, and dice up 2 boiled eggs into it.

Dinner

Warm the liquid, scramble in one egg, maybe the other half od the green peas.

Day 2

Breakfast

Biscuits, scrambled eggs

Lunch

Biscuits with peanut butter, 1 boiled egg

Dinner 

Spaghetti

Day 3

Breakfast

Pancakes

Lunch

Left over spaghetti 

Dinner

Mixed beans, bisuits

Day 4

Breakfast

Oatmeal

Lunch

Mixed beans, with half can of peas mixed in.

Dinner

Pancakes, scrambled eggs

 

And if I have sugar from another purchase, I can make peanut butter cookies.

 

I will have enough beans and flour left to go into the next few days, just in case something comes up that I can't get back to the store.

 


 Strong work!  I mean, I think that younger people could use a bit of help.  And, I have been trying to give a bit of advice to my sons who are out of the house on groceries as well.



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:

Lily and you will have plenty of biscuit and oatmeal as well. And if poor and just trying to get by, cookies are not needed. That part of extravagances is not part of this challenge.


 You're right, the cookies that I might be able to make would be a bonus. Perhaps a treat for the kids.

The point is, four people would be eating food that fills. It might not be a wonderfully well balanced meal, but no one would be hungry.

But that is how I fed us when I didn't qualify for food stamps. 

It was the best I could do.

 



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:
lilyofcourse wrote:

Here is my receipt for today.

20190902_191212-1.jpg

The only thing not on this receipt that I bought for this challenge is the butter/margarine. It got separated. It was .89 for a pack of 4 sticks. 

So my total is $18.94.

I bought a

5 lb bag of flour

6 pack of chicken flavored top ramen

2 cans of green peas

1  15oz can spaghetti sauce

1 pound thin spaghetti 

A large container of quick oats

2 pounds mixed dry beans

18 pack eggs

16 oz jar peanut butter

 

Here is my menu 

Day one

Breakfast

Oatmeal

Lunch 

Ramen, I'll cook 2 packs as it calls for, strain the liquid and save it for dinner. Add half a can of green peas, and dice up 2 boiled eggs into it.

Dinner

Warm the liquid, scramble in one egg, maybe the other half od the green peas.

Day 2

Breakfast

Biscuits, scrambled eggs

Lunch

Biscuits with peanut butter, 1 boiled egg

Dinner 

Spaghetti

Day 3

Breakfast

Pancakes

Lunch

Left over spaghetti 

Dinner

Mixed beans, bisuits

Day 4

Breakfast

Oatmeal

Lunch

Mixed beans, with half can of peas mixed in.

Dinner

Pancakes, scrambled eggs

 

And if I have sugar from another purchase, I can make peanut butter cookies.

 

I will have enough beans and flour left to go into the next few days, just in case something comes up that I can't get back to the store.

 


 Strong work!  I mean, I think that younger people could use a bit of help.  And, I have been trying to give a bit of advice to my sons who are out of the house on groceries as well.


 Good job and yes younger people need to learn.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Do they still have that Angel Food ministries boxes? I think those were had some good grocery items.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

Yes. But I could never afford them.

They were always really high.



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.

FNW


Guru

Status: Offline
Posts: 18703
Date:
Permalink  
 

Our less than 2 year old refrigerator went out yesterday. The freezer part. I won't be buying any food for awhile.

__________________

#it's5o'clocksomewhere



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Geez. They don't make appliances like they used too.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



On the bright side...... Christmas is coming! (Mod)

Status: Offline
Posts: 27192
Date:
Permalink  
 

lilyofcourse wrote:

An entire chicken costs roughly $4. Depending on size.

Let's say I want to make a cheap pasta dinner.

A chicken spaghetti, you need

Chicken, cooked and shredded

(The chicken needs to be cooked, and seasoned. That requires at least salt and pepper, an onion, and garlic. That just added at least 2 more items to your grocery list)

Noodles

Sauce, homemade is easy, tomato sauce, garlic, onion, oregano, basil, salt, pepper. (Again, adding things to your list)

 

That $3 meal just turned into a $5 meal.

Or, a box of 80 cent hamburger helper. 

Which most of the time, doesn't get the meat that it calls for because it's too expensive. 

 

 


 The hamburger helper still needs hamburger. 



__________________

LawyerLady

 

I can explain it to you, but I can't understand it for you. 



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Hamburger helper here is about $1.40. It's literally a handful of dry noodles and some seasoning. One box of that in no way feeds 4 people.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Hamburger helper can be made without ground meat. Then it's just (albeit terrible) pasta. And you don't need to season chicken. It's fine without any of those things. Either way, it tastes like chicken. A can of spaghetti sauce is cheap if you want to keep your pasta under 5. Also, why are you using an entire chicken in one meal?

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.

FNW


Guru

Status: Offline
Posts: 18703
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

Geez. They don't make appliances like they used too.


 I know, right?  This is a record for me.  I usually get a good 10 years out of refrigerators.  Heck, I have one in the basement, a cheapie top/bottom, I got 12 years ago when I was prego and it's still kicking.  None of the ice/water in the door gadgets, just the basic.  Thank goodness.  I crammed as much as I could in that one last night so it will minimize what might get spoiled.



__________________

#it's5o'clocksomewhere



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Well, some of this is due to the enviromentalists who don't like us to use freon or decent detergents in our dishwashers, etc.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/

«First  <  1 2 3 4  >  Last»  | Page of 4  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.



Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard