TOTALLY GEEKED!

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: This Is Why Poor People Pay More At The Grocery Store


Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
This Is Why Poor People Pay More At The Grocery Store
Permalink  
 


Wouldn't rice be more economical?

__________________

A person's a person no matter how small.



Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
Permalink  
 

Or a bag of dry beans?

__________________

A person's a person no matter how small.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Ok. So, I didn't get to the inner city store, so I went to an average store with a really good points program. So, the prices here are lowest found, including points discount. I was surprised. Also, I can see the paying more part, as many of these things were cheaper in a multi-purchase, but that put it out of reach total-price-wise.


Potatoes: $2/lb Carrots: $1.50/lb Mini tomatoes $5/box Snap peas $5/pkg Banana $1.96/lb

Block cheese $6.57/150g Butter $5/500g Milk $3.80/ltr eggs $3.50/12 pk Banana $.30/ea

Chicken noodle can soup: $1.80/ 540ml Ramen $0.45/pkg Chicken $12/pkg

Ground beef $6/4.85g Whole chicken $18.25/2pk Bread $2.29/loaf

PB $3.50/500g Rice $3/2lb Helper$3.50 Pasta #3/375g Sauce $2.99/375ml

Tuna $1.99/can Mayo $6.89 Quick Oats $3.79/3kg

So, challenging $20. Also, there were no scales to weigh the veg, so I'm going to guesstimate.

$.60 Carrots (2)
$.60 celery (3 stalk)
$.60 (2 banana)
$3.79 quick oats
$2.29 loaf
$3.50pb
$3.00 pasta
$2.99 sauce

$17.37 (plus some tax)

Menu: oatmeal + 1/2 sliced banana breakfast (and/or pb)
PB sandwich, carrot sticks, celery sticks lunch
Spaghetti & Sauce dinner.

Mix and match for same throughout the week, in very small portions (with the exception of the pb which could be heavier).

An alternate menu would have potatoes, tuna & eggs involved.

**Also, just to note - not part of the challenge, but if I was living on this much money I would also have to budget for:

Shampoo (2-in-1 is cheaper than combo) $6.99 Kleenex $1.00/ea TP $4.49/12pk

Allergy pills $22.99/48pk Aspirin $4.00/24pk Tampons $9.50/40ct Clearance deoderant $2.00 ea

Toothbrush $2.40/ea Toothpaste $4/ea Laundry soap $7.15/L

** Transportation: gas $1.59/L Bus $2.41/trip Bus $95/month pass




__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Also, cheaters tip: Pay the $.05 per grocery bag. Then you can reuse them and don't have to buy garbage bags. Everyone thinks you're a terrible plastic user for not bringing your own bags, but they're also paynig $6.00 for single use garbage bags.

Accidentally learned cheaters tip: If you use bulk spices in very small amounts (tbsp or 2 here and there) they are free because they don't register when weighed at the tills. Cashier generally just shrugs and tosses it in. I swear, accidental discovery that I don't use (stealing) but if you really need that onion powder ...

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Good Job Tig

__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Strong work Tig!

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

One way that I have used to make meat go farther is to slice it and plate the food before serving. For meals, there were times i would have a couple of steaks and then one of the kids came in with a friend, etc. So, I just let the steaks rest, then slice them and plate and serve. In reality that is plenty of meat. That works with chicken or other meats. Just a way to stretch it a bit, rather than plopping a whole steak on a plate. I do that now because I don't need to eat a whole steak. I can buy 3 steaks and that is plenty for 5 of us with the sides.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

BTW, people on medicaid or welfare can get Amazon prime for half price.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



On the bright side...... Christmas is coming! (Mod)

Status: Offline
Posts: 27192
Date:
Permalink  
 

lilyofcourse wrote:
Lady Gaga Snerd wrote:

Neither does 6 oz of dry pasta for 4 people.  I mean 5.9 ounces.

0bd80ad3-0ab0-4075-95a3-bb9fce6ac377_1.a



-- Edited by Lady Gaga Snerd on Tuesday 3rd of September 2019 06:44:25 PM


 The pasta expands when you cook it.

Pasta is a filler.

Pasta will be more filling than a shaker of onion powder.

That is the point.

You can't just eat the onion powder. 

You can cook and eat the pasta.

It's a matter of what fills the belly.


 Sorry, Lily, but this is just not enough food to fill 4 people's belly without protein added to it.  So, if you buy the other way - you would get at least 2 bigger meals than this, and still have the spices left over.  

Six ounces of pasta is only 3 cups of pasta.  A serving is one cup - so that box of Hamburger Helper does not serve 4 by itself.  Whereas, a bag or box of pasta can normally serve 8, which gives you 2 meals.  

 

And if you are concerned about seasoned food, then no, you can't make hamburger helper without milk.  But you can make regular pasta without milk.  

And a cheap trick for pasta to stretch it is to use a can of seasoned tomatoes or sauce instead.

$0.89 pasta

$1.19 lg can of seasoned tomatoes

$1.99 tube of ground beef 

 

You now have 2 meals for $4.07 and you don't need milk, butter, oil or spices and you have protein and a vegetable. 



__________________

LawyerLady

 

I can explain it to you, but I can't understand it for you. 



On the bright side...... Christmas is coming! (Mod)

Status: Offline
Posts: 27192
Date:
Permalink  
 

If I had to feed my family of 4 on less than 2 dollars, I'd walk into Aldi and buy a box of pasta and a jar of meat sauce. That would cost less than $2 and we'd have extra.

__________________

LawyerLady

 

I can explain it to you, but I can't understand it for you. 



Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
Permalink  
 

During my hamburger helper days I would use less than a pound of ground meat. Not for economics but because it was just too meaty for my taste.
LGS is right about portioning out the meat. Nowadays a chicken breast is probably over 1/2 a pound. A serving is 4 ounces. You could boil a whole chicken with a few carrots, onion and celery. Pull all the meat strain the broth and have two meals (for 4) worth of chicken and broth for another use.

__________________

A person's a person no matter how small.



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

Lawyerlady wrote:
lilyofcourse wrote:
Lady Gaga Snerd wrote:

Neither does 6 oz of dry pasta for 4 people.  I mean 5.9 ounces.

0bd80ad3-0ab0-4075-95a3-bb9fce6ac377_1.a



-- Edited by Lady Gaga Snerd on Tuesday 3rd of September 2019 06:44:25 PM


 The pasta expands when you cook it.

Pasta is a filler.

Pasta will be more filling than a shaker of onion powder.

That is the point.

You can't just eat the onion powder. 

You can cook and eat the pasta.

It's a matter of what fills the belly.


 Sorry, Lily, but this is just not enough food to fill 4 people's belly without protein added to it.  So, if you buy the other way - you would get at least 2 bigger meals than this, and still have the spices left over.  

Six ounces of pasta is only 3 cups of pasta.  A serving is one cup - so that box of Hamburger Helper does not serve 4 by itself.  Whereas, a bag or box of pasta can normally serve 8, which gives you 2 meals.  

 

And if you are concerned about seasoned food, then no, you can't make hamburger helper without milk.  But you can make regular pasta without milk.  

And a cheap trick for pasta to stretch it is to use a can of seasoned tomatoes or sauce instead.

$0.89 pasta

$1.19 lg can of seasoned tomatoes

$1.99 tube of ground beef 

 

You now have 2 meals for $4.07 and you don't need milk, butter, oil or spices and you have protein and a vegetable. 


 It isn't enough to feel satisfied. But it would be enough to feel like you're not hungry, maybe. 

 



-- Edited by lilyofcourse on Wednesday 4th of September 2019 12:27:00 PM

__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

Tig is actually saying something I've been saying.

You have to consider everything.

Transportation, is the person using their own car, a bus, a taxi? How far are they going to need to go to get to the store, if it's your car, how will it affect your gas cost?

Hygiene and health, required meds, basic hygiene, basic cleaning.

 

As an example, I shopped only at stores on my way home from work. I had 2 stores to choose from. I didn't waste gas going to stores out of the way.

For women, we have the extra cost of pads or tampons. Have you ever run out of pads before you finished your period and not have a dime to get more? I have. Used cloth diapers more than once. TMI? It's something that has to be thought about.

Meds, some need them. I was lucky to find a program that helped with my meds, but it was still $10 a month out of my pocket. Now, I'm grateful I found the program and I qualified for it, because just one of my meds for 30 days, the generic,  was $125. Just one. No way I could get that. I had 6 prescriptions to get each month.

 

Those who don't have a cushion, the ones that work, pay their bills, and don't waste it on cigarettes and alcohol, those just getting by, they do the best they can. 

And you'd be surprised by how many of those don't qualify for assistance. 

 

I was removed from food stamps after getting a raise. I was $24 over the line to qualify. However, my raise also meant a higher tax, I only brought home $5 more dollars on my check. 

There is a grey area that people can get lost in. 

 



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

There was a point that I made too little for some services and too much for others. Based on my income, basic rent was out of reach. Including subsidized housing. But I made too much to qualify for subsidized housing.

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

And I'm not alone. The running joke here is that 1st date is coffee to see if you can stand each other. The second is sex to see if you can stand each other. 3rd date is moving in together so you can both afford rent.

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Great cook-happy wife-superb fisherman

Status: Offline
Posts: 4846
Date:
Permalink  
 



What are the parameters for the competition?

I'd like to see what I could do.

How many people? How many meals?



__________________
I love helping people


Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Momala wrote:



What are the parameters for the competition?

I'd like to see what I could do.

How many people? How many meals?


 4 days, your family size, and maybe two meals a day. If you grow your own produce include that cost.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Momala wrote:



What are the parameters for the competition?

I'd like to see what I could do.

How many people? How many meals?


 4 days, your family size, and maybe two meals a day. If you grow your own produce include that cost.


 It was 4 days, 3 meals a day, for 4 people, no more than $20.



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

I think that if you grow your own food that should not count into your $20. Growing your own produce is a great step towards reducing family hunger.

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

I agree.

__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



On the bright side...... Christmas is coming! (Mod)

Status: Offline
Posts: 27192
Date:
Permalink  
 

Tignanello wrote:

And I'm not alone. The running joke here is that 1st date is coffee to see if you can stand each other. The second is sex to see if you can stand each other. 3rd date is moving in together so you can both afford rent.


Housing costs have increased exponentially over income in the last 30 years.  That is why people live with their parents longer, or have to have roommates longer.  

 

Heck, did you see that article about the 7 old women that pooled their money to buy a big house to live in?  



__________________

LawyerLady

 

I can explain it to you, but I can't understand it for you. 



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

And a cheap trick for pasta to stretch it is to use a can of seasoned tomatoes or sauce instead.

$0.89 pasta
$1.19 lg can of seasoned tomatoes
$1.99 tube of ground beef

You now have 2 meals for $4.07 and you don't need milk, butter, oil or spices and you have protein and a vegetable


Here, this meal would be;

$6 ground beef
$3 pasta
$2.89 lg can seasoned tomatoes

$11.89 for 2 meals.

4 days x 3 meals x 2 people = 24 meals It wouldn't be feasible. If you stretch it, it might cover 3 meals. 1.5 meal per person.

I would have to do something like:

$3 pasta
$3 sauce

$6 per 2 meals. Closer. Also likely stretchable. Maybe $4.50 per 3 meals.

Unless I'm getting something from the foodbank (cans of tuna?) there would be no protein with this meal.  Or with most.



-- Edited by Tignanello on Thursday 5th of September 2019 12:13:32 PM

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

Lawyerlady wrote:
Tignanello wrote:

And I'm not alone. The running joke here is that 1st date is coffee to see if you can stand each other. The second is sex to see if you can stand each other. 3rd date is moving in together so you can both afford rent.


Housing costs have increased exponentially over income in the last 30 years.  That is why people live with their parents longer, or have to have roommates longer.  

 

Heck, did you see that article about the 7 old women that pooled their money to buy a big house to live in?  


 I did - I think it's brilliant!  And saves on the live-in caretakers they will need when they're much older!  7-for-1 deal!



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



On the bright side...... Christmas is coming! (Mod)

Status: Offline
Posts: 27192
Date:
Permalink  
 

Tignanello wrote:

And a cheap trick for pasta to stretch it is to use a can of seasoned tomatoes or sauce instead.

$0.89 pasta
$1.19 lg can of seasoned tomatoes
$1.99 tube of ground beef

You now have 2 meals for $4.07 and you don't need milk, butter, oil or spices and you have protein and a vegetable


Here, this meal would be;

$6 ground beef
$3 pasta
$2.89 lg can seasoned tomatoes

$11.89 for 2 meals.

4 days x 3 meals x 2 people = 24 meals It wouldn't be feasible. If you stretch it, it might cover 3 meals. 1.5 meal per person.

I would have to do something like:

$3 pasta
$3 sauce

$6 per 2 meals. Closer. Also likely stretchable. Maybe $4.50 per 3 meals.

Unless I'm getting something from the foodbank (cans of tuna?) there would be no protein with this meal.  Or with most.



-- Edited by Tignanello on Thursday 5th of September 2019 12:13:32 PM


 YOu'd need to buy meat sauce.  6 dollars Canadian is about $4.50 American.



__________________

LawyerLady

 

I can explain it to you, but I can't understand it for you. 



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

True, but I would only have Canadian dollars in my pocket. $6 may = $4.50, but I still have to pay $6. Which is 1/3 of the budget.

__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Lawyerlady wrote:
Tignanello wrote:

And I'm not alone. The running joke here is that 1st date is coffee to see if you can stand each other. The second is sex to see if you can stand each other. 3rd date is moving in together so you can both afford rent.


Housing costs have increased exponentially over income in the last 30 years.  That is why people live with their parents longer, or have to have roommates longer.  

 

Heck, did you see that article about the 7 old women that pooled their money to buy a big house to live in?  


 Real life golden girls!



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Tignanello wrote:

True, but I would only have Canadian dollars in my pocket. $6 may = $4.50, but I still have to pay $6. Which is 1/3 of the budget.


 Then your budget should be about $30.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Gotta adjust based on where you live.

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Tignanello wrote:

True, but I would only have Canadian dollars in my pocket. $6 may = $4.50, but I still have to pay $6. Which is 1/3 of the budget.


 Then your budget should be about $30.


 But in real life, I would only have CDN 20 and would be paying CDN prices.



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Tignanello wrote:
I know what to do_sometimes wrote:
Tignanello wrote:

True, but I would only have Canadian dollars in my pocket. $6 may = $4.50, but I still have to pay $6. Which is 1/3 of the budget.


 Then your budget should be about $30.


 But in real life, I would only have CDN 20 and would be paying CDN prices.


 Math wiz you are not.    $20 USD = $26.48 when converted to Canadian currency.  That means your budget is $26.48, not $20

 

 



-- Edited by I know what to do_sometimes on Thursday 5th of September 2019 06:22:50 PM

__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Tignanello wrote:
I know what to do_sometimes wrote:
Tignanello wrote:

True, but I would only have Canadian dollars in my pocket. $6 may = $4.50, but I still have to pay $6. Which is 1/3 of the budget.


 Then your budget should be about $30.


 But in real life, I would only have CDN 20 and would be paying CDN prices.


 Math wiz you are not.    $20 USD = $26.48 when converted to Canadian currency.  That means your budget is $26.48, not $20

 

 



-- Edited by I know what to do_sometimes on Thursday 5th of September 2019 06:22:50 PM


 True - def not a math wiz, but I've been doing all of this in Canadian money!  $20 = $20  biggrin

All y'all could have given me an American budget but it was just a $20 challenge. So, $20 it is.  (and, I didn't want to convert all the food prices!)



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Grow some garlic!

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
Permalink  
 

Home grown herbs are a good way to season food. My rosemary plant never dies. Chives too. If you let your basil seed then you can replant next year.

__________________

A person's a person no matter how small.

FNW


Guru

Status: Offline
Posts: 18703
Date:
Permalink  
 

Rosemary dies here with the first frost.

__________________

#it's5o'clocksomewhere



Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
Permalink  
 

I neglect mine and it just won't die. A lot of people plant it because it likes our climate. One part of town has it in the medians. People just walk over and take a snip when they need some.

__________________

A person's a person no matter how small.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

Here are peppers from my garden.    And turning it into stuffed peppers!

 

69894529_2490024407687429_66068496992467

 

 

69753713_2490024487687421_25486009903496



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

Grow some garlic!


 I have garlic, it comes back every year. 

Now, it's not like the garlic you get in the store. 

It may only have 1 or 2 cloves to a ball.

But it's a better taste.

It's quit for the season now, but it'll be back next summer.



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

I'd love an herb garden, I may try to start one next spring.

Those peppers are beautiful. You know how to tell if they are male or female?

__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



Great cook-happy wife-superb fisherman

Status: Offline
Posts: 4846
Date:
Permalink  
 



Male has 3 bumps on the bottom;
female has 4 bumps on the bottom
female is good for saute, casseroles
male is good for crudite and dipping.



__________________
I love helping people


Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

lilyofcourse wrote:

I'd love an herb garden, I may try to start one next spring.

Those peppers are beautiful. You know how to tell if they are male or female?


 I don't, lol.  I am not a very good gardener!



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Momala wrote:



Male has 3 bumps on the bottom;
female has 4 bumps on the bottom
female is good for saute, casseroles
male is good for crudite and dipping.


 Geesh you know everything about gardening.  That is great info.



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

The boy and the girl peppers taste the same to me!



-- Edited by Lady Gaga Snerd on Thursday 5th of September 2019 08:07:30 PM

__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Lady Gaga Snerd wrote:

The boy and the girl peppers taste the same to me!



-- Edited by Lady Gaga Snerd on Thursday 5th of September 2019 08:07:30 PM


 Ok Ms witch of Hansel and Gretal. 



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!



Nothing's Impossible

Status: Offline
Posts: 16913
Date:
Permalink  
 

Peppers grow well here. They like the sandy soil.

__________________

A person's a person no matter how small.



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Lady Gaga Snerd wrote:

The boy and the girl peppers taste the same to me!



-- Edited by Lady Gaga Snerd on Thursday 5th of September 2019 08:07:30 PM


 Ok Ms witch of Hansel and Gretal. 


 Bwaaahhh!



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



Guru

Status: Offline
Posts: 25897
Date:
Permalink  
 

I have some bread in the oven. Trying out my pullman pan.



__________________

https://politicsandstuff.proboards.com/



My spirit animal is a pink flamingo.

Status: Offline
Posts: 38325
Date:
Permalink  
 

Momala wrote:



Male has 3 bumps on the bottom;
female has 4 bumps on the bottom
female is good for saute, casseroles
male is good for crudite and dipping.


 Yup. 

Made a world of difference when I learned this.



__________________

A flock of flirting flamingos is pure, passionate, pink pandemonium-a frenetic flamingle-mangle-a discordant discotheque of delirious dancing, flamboyant feathers, and flamingo lingo.



My dog name is, Sasha!

Status: Offline
Posts: 5883
Date:
Permalink  
 

I know what to do_sometimes wrote:
Momala wrote:



Male has 3 bumps on the bottom;
female has 4 bumps on the bottom
female is good for saute, casseroles
male is good for crudite and dipping.


 Geesh you know everything about gardening.  That is great info.


 THis is very good information to know!

 



__________________

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Not today, Satan.  Not today.



Great cook-happy wife-superb fisherman

Status: Offline
Posts: 4846
Date:
Permalink  
 



You know, I think I might like to take
this challenge.

$20.00

How many people?
How many meals?



__________________
I love helping people


Frozen Sucks!

Status: Offline
Posts: 24384
Date:
Permalink  
 

Momala wrote:



You know, I think I might like to take
this challenge.

$20.00

How many people?
How many meals?


 Lily stated above the challenge is It was 4 days, 3 meals a day, for 4 people, no more than $20.

 



__________________

Sometimes you're the windshield, and sometimes you're the bug.

Frozen is the bestest movie ever, NOT!

«First  <  1 2 3 4 | Page of 4  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.



Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard